Előételek

Több generáció "szakácskönyv-bibliája" a Horváth Ilona féle szakácskönyv ezt írja az előételekről.

" Varietas delectat" - a változatosság gyönyörködtet. Régen csak ünnepi étkezések alkalmával készítettek előételeket, leves előtt, leves után, sőt leves helyett is kínálták. Az előétel célja az étvágy serkentése, az ebéd, vagy vacsora hangulatának megteremtése." 


Ma már az előételek külön gasztronómiai irányzatokat képviselnek. Színesek, változatosak, mindenki megtalálja a neki tetsző változatokat. Pont úgy, mint egy könyvtárban, ahol megtalálhatod a kedvenc könyveidet.

Aszpikos tojás

Hozzávalók:

Üres tojáshéjjak (Már jó előre el lehet kezdeni gyűjteni. A hagyományos feltörés helyett a tojás csúcsosabb végét kell kanállal feltörni és kiönteni a tartalmát. Öblítés után vissza lehet tenni a tojástartóba.)

  • zselatin
  • maradék húsleves, vagy húsleves kockából készült alaplé
  • kukorica
  • petrezselyem
  • apróra vágott sonka
  • kaliforniai paprika
  • olajbogyó
  • vagy akár feldarabolt leveszöldség

A petrezselyem levelekbők egyet-egyet a tojások aljára teszünk, a többi hozzávalót is belerétegezzük.
A zselatint a húslevessel a csomagoláson feltüntetett módon elkészítjük, miután langyosra hűlt, feltöltjük a tojásokat.
Ha a tojásokat a tojástartóban hagyjuk, könnyen betehetjük a hűtőbe. 
Tálaláskor leszedjük a héját (könnyen lejön) és talpára állítjuk.

(Figyelem! A tojások űrtartalma meglepően nagy, 10 tojáshoz legalább 1/2 liter folyadékkal számoljunk.)

Bajnok Tamara

Erdélyi krumplis kenyér

Hozzávalók:

  • 1 kg búza finomliszt (BL55)
  • 50g élesztő (friss)
  • 500 ml víz
  • 1 púpos evőkanál só
  • 1 db főtt, áttört burgonya
  • 1 db babérlevél
  • 1 csapott evőkanál szezámmag
  • 1 csapott evőkanál lenmag
  • 1 csapott evőkanál napraforgó mag
  • 100 ml víz
  • Kenyér tetejére:
  • 1 kiskanál étolaj
  • 1 csapott mokkáskanál lenmag
  • 1 csapott mokkáskanál szezámmag

A liszt negyedéből az élesztőből és 5 dl vízből kovászt készítek.
Elkeverem egy műanyag tálban, majd lefóliázom, letakarom konyharuhával és hagyom érlelődni a kovász 3 órát.
Egy közepes burgonyát meghámozom, karikára vágom egy kisebb lábasba teszem, egy babérlevéllel és sóval. Felöntöm annyi vízzel, ami éppen ellepi, majd puhára főzöm.
Kiszedem egy kis tálba a főtt burgonyát és villával összetöröm, majd abból a sós vízből amiben főtt, öntök bele 100 ml-t és összekeverem.
3 óra elteltével a dagasztótálba öntöm a többi lisztet és a magvakat, majd a kovászt, végül a burgonyát.
Ha van dagasztó gép, akkor kb. 15 percig dagasztom, majd kiveszem a szép, sima tésztát a gyúródeszkára. Lekenem egy evőkanál étolajjal, lefóliázom és letakarom konyharuhával, majd hagyom kelni 1,5 órát.
Ha letelt a pihenési idő, kézzel átgyúrom és egy sütőpapírral bélelt jénaiba teszem. Nekem nem volt nagy jénaim, ezért én két fele vettem a tésztát és két jénaiban sütöttem meg. Lefröcskölöm vízzel a tésztát és a jénai tetejét, letakarom konyharuhával és fél órát így is kelesztem.
Ha letelt az idő, leveszem a jénai tetejét, éles késsel gyors mozdulattal 3 vágást metszek a tésztán, majd ismét fröcskölöm vízzel a tésztát és a jénai tetejét is.
A tészta tetejére rászórom a magvakat.
Ezután ráteszem a jénai tetejét és HIDEG sütőbe teszem. 1 órát sütöm 200-250 C. fokon. Mikor kisült ismét megfröcskölöm vízzel és kész a kenyér.
Kicsit bonyolultnak tűnhet a recept. Inkább csak időigényes az elkészítése de nem nehéz, viszont hatalmas siker a vége.  

Kaszap Lászlóné

Fasírt falatkák


Elkészíted a fasírtot, ahogy szoktad.

Egy muffin sütőt kizsírozol, terítesz bele bacon szalonnát, úgy, hogy kicsi kilógjon.

Egy kevés fasírtot teszel a baconra, majd főtt kemény tojást, vagy sajtot teszel a húsra és erre még egy réteg fasírt kerül. Tehát rétegezve fasírt, tojás/sajt, fasírt.

Ezután betakarod a fasírtot a kilógó bacon szalonnával, majd megsütöd.

Amikor megsült, teszel rá egy csipet sajtot, esetleg füstölt sajtot, ami szépen ráolvad.

Nagyon kellemes kínáló falatkák lesznek belőle.

Én több adagot szoktam sütni, mert nagy a család. 

Kaszap Lászlóné

Csevap

Darált sertéshúsból és marhahúsból készítjük, fele-fele arányban. Sózzuk, borsozzuk, alaposan. Beleteszünk 1 kávéskabál szódabikarbónát (puhítja a húst). Kis szódavízbe reszelünk fokhagymát, sokat, 10 perc állás után szűrőn keresztül a húshoz adjuk. Alaposan összekeverjük, legjobb, ha egy napi hűtőben állni hagyjuk.

Vizes kézzel kis kolbászkákákat formázunk a masszából, grillen forgatva, lassan sütjük. 

Kovács Marianna

Gergő kenyere

(kenyérsőtőgéphez)

Alap recept 3 órás programhoz:

  • 300 ml (3dl)víz
  • ½ kg liszt
  • 2 evőkanál olaj (a legjobb az olíva olaj, ettől egy picit sárgább lesz)
  • 1 teáskanál só
  • 2 csipet cukor
  • 1 zacskó (7g) instant élesztő
  • A gépbe először a vizet kell tenni, rá a lisztet és utána a többit.

Variációk:

- Barna kenyér esetén lehet a liszt arányán változtatni (Graham-, teljes kiőrlésű liszt stb.) barna/fehér liszt lehet 100g/400g 8világos); 150g/350g (közepes); 200g/300g (barna). 200g-nál több ne legyen, mert a gép nem tudja meggyúrni.

- Hagymás kenyér: 2 nagy vagy három kis fej hagymát nagyobb darabokra vágni, megdinsztelni, hagyni kihűlni. Ebben az esetben 260 ml víz kell.

- Medvehagymás kenyér: itt nem kell dinsztelni, apróbb darabokra vágni, itt is 260 ml víz kell. Már az elején hozzá lehet adni, hogy jól elkeveredjen.

- Magvas kenyér: Egy zacskó szezám mag, vörös lenmag, napraforgó mag, tökmag. Aprítás után egy nagyobb befőttes üvegben jól összekeverni, és hűtőben tartani. 2-3 evőkanállal lehet megbolondítani a fehér vagy barna kenyeret.

Kovács Marianna

Pizza, ahogy édesanyám gyúrja

Felfuttatjuk az élesztőt, főzünk 3 db. kisebb méretű meghámozott, felszeletelt krumplit, a krumplitól lesz finom ropogós a tészta. Annyiszor kétmaréknyi lisztet teszünk a tálba, ahány személyre készítjük a pizzát. Megsózzuk, 2-3 evőkanál étolajat teszünk bele. Leszűrjük a krumplit, áttörjük, majd a tésztához adjuk. Összekeverjük a liszttel, erre öntjük az élesztőt. Gyúrjuk, jó alaposan, addig, míg a tészta elválik az edény széléről.
Lisztezett felületre borítjuk, és annyi felé osztjuk, ahány sütőalkalmatosságba sütni akarjuk, figyeljük a mértet és azt is milyen vastagságú tésztát szeretünk.
A szép kerekké gyúrt tésztákat konyharuhával letakart tányérokra rakjuk, melyet alaposan belisztezünk, hogy a tészta ne ragadjon a konyharuhára, majd a konyharuhát ráhajtogatjuk, azaz betakarjuk vele a tésztát. Kb. 10-15 percig kelesztjük, hamar megkel a meleg krumplitól.
Ha a tészta megkelt, kinyújtjuk, beleigazítjuk a vékonyan kiolajozott formába. Mehet rá a mártás, majd minden amit szeretünk.

Kétféle pizza alapot készítünk:

Paradicsomos alap

Megdinsztelünk egy nagy fej apróra vágott hagymát, felengedjük sűrű paradicsomlével. Fűszerezzük: só, bors, oregánó, babérlevél, fokhagyma, kis cukor, sűrűre főzzük.

Tejfölös alap

A tejfölt megsózzuk, borsozzuk, sok fokhagymát reszelünk bele, alaposan összekeverjük, állni hagyjuk, hogy az ízek összeolvadjanak.

Ezután pakoljuk rá a kívánság szerinti dolgokat: sonka, gomba, kukorica, hagyma, kolbász, zöldségek stb. a lényeg, hogy a tetejére mindig sajt kerül oregánóval meghintve.

200 fokon kb. 15-20 percig sütjük.

Kovács Marianna

Hamvas Béla Városi Könyvtár    Százhalombatta
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el